گفتگوی حمید رضا طریقت با ماهنامه اخبار فلزات
- ایران در سال 2016، 1/1 درصد فولاد خام دنیا را که معادل 9/17 میلیون تن(از 1628 ميليون تن) بود را  تولید نمود و در بین 15 کشور تولیدکننده فولاد خام دنیا با رشد 8/9 درصدی بیشترین رشد تولید فولاد خام را داشته و با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده پیش بینی می شود این رشد ادامه داشته باشد و می توان از این رشد بازار داخلی را نیز بهرهمند نمود و همچنین موقعیت استراتژیکی ایران بدلیل در اختیار داشتن منابع طبیعی و موقعیت مکانی برای صادرات فولاد به خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آسیا، ورود به بازارهای جهانی راتسهیل می کند.  
2- بسیاری از شرکت های تولیدی و فولاد سازی با مشکل تامین مواد اولیه مواجه هستند که باعث خلل در چرخه تولید می شود که این برای کشوری که تولید و صادر کننده سنگ آهن است قابل هضم نبوده البته با توجه به متوقف شدن  صادرات سنگ آهن به دلیل هزینه حمل و نقل بالا شاید بازار داخلی منفعت ببرد. با توجه به اینکه صنعت فولاد جزء صنایع بالادستی و مادر می باشد نیاز حمایت همه جانبه دولت و وزارت صنایع بالاخص در بخش خصوصی به دلیل توان فنی و مالی آنها در پروژه های تولیدی و فولادی دارد.
3-در حالی که در چین و دیگر کشورهای دنیا سخن از انقلاب(موج) چهارمی در فن آوری و تکنولوژی در همه امور است، در ایران بدلیل استفاده از فن آوری قدیمی(موج دومی) در عرصه صنعت، بهره وری پایین می باشد. لیکن جامعه ایران و بالاخص صنعت فولاد کشور باید همه تغیرات را در خود جذب و هضم کند و نیاز به دگرگونی در تجهیزات سرمایه، فن آوری و افزایش بهره وری است. مشکلات آینده ایران برای حیات و رقابت در چرخه اقتصادی داخلی و خارجی علاوه بر رکود و تورم فن آوری قدیمی است.
4- خیر، پس از توافق هسته ای، زمینه برای پیگیری یکی از اهداف اصلی سند چشم انداز که مبتنی بر نیل به نرخ 8 درصدی رشد اقتصادی و 12 درصدی بخش صنعت است، فراهم تر شده است. که در این برنامه برای بخش فولاد تولید 55 میلیون تن در چشم انداز 20 ساله در نظر گرفته شده است . از سوی دیگر توسعه شبکه ریلی، دریایی، و توسعه شبکه گازی و برقی نیز در این سند پیش بینی شده است که برای رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن می بایست شرایط فراهم گردد  و آنچه مسلم است بازار داخلی به تولید 36 میلیون تن خواهد رسید که برای مازاد آن از سرمایه گذاری خارجی می توان بهره گرفت و جهت جذب سرمایه گذاری خارجی الزامات مختلفی از قبیل اتخاذ سیاست گذاری های مناسب در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی، بازتعریفی از کسب و کارهای جذاب و پر بازده برای جذب منابع خارجی، و نقش پذیری فعالانه از سوی بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاری خارجی مورد نیاز می باشد. دستیابی به نرخ "رشد اقتصادی" بالا طی سال های آتی را باید یک ضرورت و الزام برای اقتصاد کشور محسوب نمود که صنعت فولاد کشور نیز می تواند کمک شایانی در این رشد داشته باشد و با بررسی شرایط اقتصادی گذشته و حال، نیاز به سرمایه گذاری از محل منابع داخلی و منابع خارجی جهت تجهیز سرمایه، فن آوری و افزایش بهره وری می باشیم تا بتوانیم با سرمایه گذاری در صنعت فولاد و دیگر صنایع شاهد رشد اقتصادی کشور باشیم.
5- یکی از مهمترین طرح هایی که می تواند ظرفیت تولید و برنامه تولید فولاد و اشتغال زایی و ارزش افزوده این صنعت استراتژیک و مهم کشور را تضمین کند، در اختیار قرار دادن معادن بزرگ برای تامین سنگ آهن فولاد و یا سرمایه گذاری این معادن در طرح های توسعه ای این مجتمع های بزرگ فولاد سازی است. در حال حاضر، یک مشکل اساسی برای تولیدکنندگان مقاطع پروفیل و فولادی، نداشتن مواد اولیه می باشد که معادن و شرکت های داخلی کشور، سنگ آهن را بصورت خام و یا پس از تبدیل به گندله آن را صادر می کنند و شرکت های تولیدی لوله، فولاد، نورد و پروفیل از ایجاد ارزش افزوده در چرخه زنجیر محروم اند و مواد اولیه را با قیمت بسیار بالا از خارج وارد می کنند و در نتیجه فولادسازان باید برای تهیه سنگ آهن، با سایر رقبای داخلی و خارجی به رقابت بپردازند و از داخل و خارج سنگ آهن تهیه کنند.
6- راهکارها و استراتژی­های توسعه­ای در هر صنعتی باید متناسب با شرایط روز مورد توجه قرار گیرد تا نیازهای خود را تامین کند و قدرت رقابتی، ظرفیت تولید، سرعت تحول، رشد ارزش افزوده و اشتغال و بهره وری را افزایش دهد. صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر شناخته می شود؛ به طوری که سرانه مصرف فولاد در هر کشور به عنوان شاخصی برای ارزیابی صنعتی بودن آن به کار می رود. بسیاری از شرکت های فولادسازی با مشکل تأمین مواد اولیه مورد نیاز مواجه هستند که این مسئله می تواند به نوبه خود موجب بروز اخلال هایی در روند تولید محصول شود، به گونه ای که تداوم فعالیت آنها به موجب کمبود ماده اولیه مورد نیاز، به مخاطره خواهد افتاد علاوه بر این تقاضا برای محصولات تولیدی این گروه در حالی رو به افزایش است که عرضه این کالاها در بازار کمتر از تقاضای آن است. انجمن های فولادی نقش موثری در رشد و توسعه صنعت فولادی، پروفیل و صنایع وابسته این عرصه داشته و تجربه نشان داده است که کشورهایی که دارای انجمن هستند، موفق‌تر عمل کرده‌اند، انجمن لوله و پروفیل فولادی باید توانایی داشته باشد، مقررات انضباطی تنظیم کند تا بر صنف خود نظارت کند و از مداخله جزئی مقام ناظر بکاهد. انجمن لوله و پروفیل فولادی باید بتواند از لحاظ تشکیلاتی، مقرراتی و بستر قانونی اختیاراتی داشته باشد که وظایف جدیدی را برعهده گیرد و در حوزه نظارت کمک‌ حال عرصه صنعت فولاد، پروفیل و لوله کشور باشد و برای این کار نقشه راه شفافی برای خود طراحی کند.
7-لذا برای رفع مشکلات پیش رو در عرصه  صنعت از مسئولان، ارگان ها، بانک­ها، بیمه­ها، و دست­اندرکاران اجرایی کشور خواستار حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان در این بخش هستیم و تاکید داریم هرگونه تصمیم­گیری مناسب در این خصوص، بر صنعت و تولید داخلی کشور اثرات قابل توجهی برای جایگزینی واردات خواهد گذاشت و انشاا... شاهد گسترش فرآوری موادی کشور وصادرات آن به اقصی نقاط جهان خواهیم بود.
   1396/1/22 15:46